Snow Quad Night Ride Adventure

Våra kvällsturer med Snow Quads (fyrhjulingar utrustade med bandsats) är garanterat ett äventyr utöver det vanliga. Vi tar er med ut i natten för att uppleva en helt ny dimension av naturen och vildmarken.

Tidigt på säsongen, fram till slutet av januari, genomförs våra kvällsturer i totalt mörker. Men ju längre säsongen går, desto ljusare blir kvällarna. En fördel—förutom möjligheten att få en skymt av norrskenet—är att ni förhoppningsvis redan har hunnit ägna dagen åt andra aktiviteter och därmed får ut maximalt av er vistelse i byn.

Självklart gör vi ett stopp längs vägen för en vildmarksfika. Att köra en Snow Quad är både enkelt och säkert, och våra guider går alltid noggrant igenom alla instruktioner innan vi ger oss iväg. Hjälmar, handskar, overaller och kängor finns att låna på plats.

Vem passar Snow Quad Night Ride Adventure i Åre för?

Snow Quad Night Ride är ett lättillgängligt äventyr för gäster och grupper som vill få ut det mesta av sin vistelse i Åre och använda kvällen till ett spännande äventyr i den svenska naturen.

 

Upplevelse: 1,5 timmes kvällsäventyr med Snow Quads, inklusive ett stopp längs vägen för en utomhusfika i svensk natur.

Plats: Turen startar utanför Hotel Åre Continental Inn.

Tid: Cirka 1,5 timmar plus tid för ombyte.

Åldersgräns: Föraren måste ha ett giltigt B-körkort. Den som sitter bakom föraren måste vara tillräckligt stor för att kunna hålla runt förarens midja.

Egen utrustning: Körkort och kläder att bära under overallen. Hjälmar, handskar, varm overall och varma skor ingår.

Transport: Ingår ej.

Övrigt: Snow Quads är försäkrade, och under turen ansvarar föraren för sitt eget fordon. Vid en olycka orsakad av föraren gäller en självrisk på 10 000 SEK. Observera att tidigt på säsongen genomförs aktiviteten i mörker.

Pris: Besök vår samarbetspartner för aktuella priser.